Under 2026 kommer Finansinspektionen särskilt att granska hur finansiella företag motverkar brottslighet och hanterar risker som kan hota den finansiella stabiliteten, samt att de erbjuder konsumenter lämpliga produkter.
Under 2025 har stämningsläget bland hushåll och företag gradvis förbättrats. Samtidigt kvarstår en hög osäkerhet i omvärlden, och risktagandet på finansiella marknader har stigit markant. Svenska storbanker och försäkringsbolag är kapitalstarka men den finansiella sektorn behöver växla upp sitt arbete med att stärka den operativa motståndskraften mot cyberrisker och säkerhetshot. Det är några av Finansinspektionens slutsatser i årets andra stabilitetsrapport.
Finansinspektionen välkomnar förslaget om att skyndsamt tillsätta en utredning med uppgiften att utreda de juridiska förutsättningarna för och innehållet i en försörjningsberedskapslag. Enligt FI:s uppfattning bör lämpligen en sådan utredning även analysera principer för ersättning till företag.
Under Almedalsveckan 2025 medverkar FI i flera seminarier.
Osäkerheten om den geopolitiska och ekonomiska utvecklingen är stor och risken för negativa störningar är högre nu jämfört med i höstas. Samtidigt har svenska banker stora kapitalbuffertar och god lönsamhet vilket bygger motståndskraft. Men såväl finansiella företag som hushåll och företag behöver vara redo för att det osäkra läget kan pågå en längre tid. Det är några av våra slutsatser i årets första stabilitetsrapport.
Under 2025 kommer FI särskilt att fokusera på fyra områden i vår tillsyn.
Nu finns en film från det FI-forum som hölls den 3 december om civil beredskap.
Den 3 december bjöd FI in till ett forum om hur vi jobbar med vårt uppdrag som beredskapsmyndighet och som sektorsansvarig myndighet för beredskapssektorn finansiella tjänster.
Finansinspektionen tillstyrker förslagen i slutbetänkandet från utredningen om säker och tillgänglig digital identitet (SOU 2024:45).
Det senaste året har vi sett en ökad användning av artificiell intelligens (AI) i samhället. I det är finanssektorn inget undantag. Med AI följer särskilda risker som aktörer i finanssektorn behöver hantera, men det kommer också med stor nytta, exempelvis när AI används för att motverka att kriminella aktörer utnyttjar det finansiella systemet. Det var ett av budskapen från FI:s Malin Alpen, områdeschef för Betalningar, på konferensen Banktech tidigare i dag.