Inom EU pågår flera initiativ för att utveckla de europeiska kapitalmarknaderna och öka integreringen mellan medlemsstaterna. Sverige har i ett europeiskt perspektiv en utvecklad kapitalmarknad som fungerar väl. Det är viktigt att förändringar av regler och tillsyn värnar det som fungerar bra. Det framförde Johan Almenberg, generaldirektör för Finansinspektionen när han på måndagen medverkade i ett panelsamtal som Studieförbundet Näringsliv och Samhälle (SNS) anordnade.
På EU-nivå diskuteras olika reformer inom det som kallas spar- och investeringsunionen (SIU), bland annat ett förslag som EU-kommissionen nyligen lagt fram om marknadsintegrering och tillsyn på värdepappersmarknaden (MISP).
Reglerna syftar till att ytterligare integrera kapitalmarknaderna och underlätta gränsöverskridande verksamhet inom EU. Målet är att mobilisera mer privat kapital och stärka kapitalmarknaderna för att därigenom bidra till ökad tillväxt och konkurrenskraft i Europa.
EU-kommissionen föreslår bland annat att tillsynsansvar för vissa börser, värdepapperscentraler och centrala motparter flyttas från nationella tillsynsmyndigheter till Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (Esma).
Den svenska kapitalmarknaden lyfts i den europeiska debatten ofta fram som ett föredöme. Omkring 1 000 bolag är noterade i Sverige, och en stor del av befolkningen deltar aktivt i aktiemarknaden. Uppemot en tredjedel direktäger aktier och omkring sju av tio sparar i fonder, ofta via investeringsparkonto.
– Vi har en välutvecklad kapitalmarknad och svenska aktörer är väl positionerade för att dra nytta av fördelar som ökad integrering kan medföra. Men om man ritar om kartan är det viktigt att förändringar inte är på bekostnad av tillit och investerarskydd – områden där svensk kapitalmarknad ligger långt framme, sa Johan Almenberg.
Två av de saker som FI anser är viktiga att värna är möjligheter till nationellt inflytande i tillsynen, liksom den svenska självregleringen på kapitalmarknaden.
Ett exempel på denna självreglering är Föreningen för god sed på värdepappersmarknaden som bland annat hanterar konflikter snabbt, kompetent och utan omfattande byråkrati. En annan del av detta är börsernas disciplinnämnder, som hanterar misstänkta överträdelser av börsernas regelverk.
Många bedömare menar att den här modellen har tjänat svensk kapitalmarknad väl, och därför skulle det inge trygghet om man i EU-arbetet uttryckligen slår vakt om möjligheten att fortsätta med den.
När tillsyn centraliseras är det också viktigt att de nationella tillsynsmyndigheterna fortfarande är aktiva och har inflytande och insyn. Lokal förankring och kompetens behövs för att kunna hantera både nationella förutsättningar och risker. Det behövs också en tydlig ansvarsfördelning mellan nationell och EU-nivå.