Kontakta oss

Mejla oss

finansinspektionen@fi.se eller fornamn.efternamn@fi.se

Så mejlar du krypterat

Ring oss

Växel: 08-408 980 00, Fax: 08-24 13 35

Presstjänst: 070-300 47 32 (ej sms) Presskontakt 

Registraturen: 08-408 983 50

Klagomål på företag och frågor från konsumenter/kunder/investerare:

  1. Konsumenternas Bank- och finansbyrå/ Konsumenternas Försäkringsbyrå, telefontid kl. 9.00-12.00, telefon 0200-22 58 00, www.konsumenternas.se
  2. Finansinspektionen, vardagar kl. 13.00–15.00, via växeln 08-408 980 00, finansinspektionen@fi.se

Tipsa FI – Visselblåsare

FI tar emot tips om brott mot regler på finansmarknaden.  

För finansbranschen

Söka tillstånd eller anmäla ett ärende:
Mejla din ansökan/anmälan till finansinspektionen@fi.se

FI:s innovationscenterinnovationscentret@fi.se

Frågor om prospekt: 08-408 981 85, vardagar kl. 9–11, prospekt@fi.se

Frågor om rapportering: Frågor från företag och rapporteringsskyldiga personer. 08-408 980 37, vardagar kl. 9–11. rapportering@fi.se

It-support: 08-408 981 26

Besök oss

Öppettider: Receptionen är öppen vardagar kl. 8.30–17.00.
Registraturen är öppen vardagar kl. 8.30–16.30 Dagar när FI har stängt

Besöksadress:  Brunnsgatan 3 i centrala Stockholm

Närmaste tunnelbanestation är Östermalmstorg, uppgång Stureplan.
Närmaste parkeringsgarage finns på parallellgatan David Bagares gata 5–7.

Brev och bud till FI kan endast lämnas när receptionen är öppen. Lämna material till FI

Postadress: Finansinspektionen, Box 7821, 103 97 Stockholm

Betala

Organisationsnummer: 202100-4235

Bankgiro: 5050-6922        Skicka e-faktura

Betalning från utlandet: Använd vårt kontonummer (IBAN) SE3312000000012810104549 hos Danske Bank med BIC-kod DABASESX.

FI:s organisation

Generaldirektör

Erik Thedéen

Biträdande generaldirektör
Martin Noréus

Generaldirektörens sekreterare
Jennie Westerberg, 08-408 981 57, jennie.westerberg@fi.se

Styrning och verksamhetsstöd

Verksamhetsområdeschef
Tove Friberg, 08-408 983 75, tove.friberg@fi.se

Dokumentation

Ekonomi
Kati Hedberg, avdelningschef, 08-408 984 84, kati.hedberg@fi.se

Rapportering
Ann-Louise Ulvenvall, avdelningschef, 08-408 984 11, ann-louise.ulvenvall@fi.se

Stöd och säkerhet
Mikael Holmer, avdelningschef, 08-408 986 32, mikael.holmer@fi.se

Bank

Verksamhetsområdeschef
Martin Noréus, 08-408 980 47, martin.noreus@fi.se

Bankanalys
Gunnar Dahlfors, avdelningschef, 08-408 982 39, gunnar.dahlfors@fi.se

Bankpolicy & kreditriskmodeller
Björn Bargholtz, avdelningschef, 08-408 983 77, bjorn.bargholtz@fi.se

Bankrätt
Martina Jäderlund, avdelningschef, 08-408 982 25, martina.jaderlund@fi.se

Kapital & redovisning
Magnus Eriksson, avdelningschef, 08-408 983 24, magnus.eriksson@fi.se

Kredit- och operativa risker
Åsa Thalén, avdelningschef, 08-408 980 18, asa.thalen@fi.se

Marknads- och likviditetsrisker
Jonas Hild, avdelningschef, 08-408 980 77,  jonas.hild@fi.se

Penningtvätt
Christian Lynne Wandt, avdelningschef, 08-408 987 37, christian.lynnewandt@fi.se

Tillsyn medelstora och små banker
Caroline Rygaard, avdelningschef, 08-408 985 91, caroline.rygaard@fi.se

Tillsyn stora banker
Karin Lundberg, avdelningschef, 08-408 980 33, karin.lundberg@fi.se

Ekonomisk analys

Chefsekonom
Henrik Braconier, 08-408 985 92, henrik.braconier@fi.se

Biträdande chefsekonom
Stefan Palmqvist, 08-408 980 54, stefan.palmqvist@fi.se

Finansiell stabilitet
Johan Berg, avdelningschef, 08-408 984 74, johan.berg@fi.se

Makroanalys
Magnus Karlsson, avdelningschef, 08-408 985 54, magnus.karlsson@fi.se

Försäkring

Verksamhetsområdeschef
Åsa Larson, 08-408 980 07, asa.larson@fi.se

Försäkringsrätt
Sabina Arama Ström, avdelningschef, 08-408 982 41, sabina.arama.strom@fi.se

Försäkringstillsyn
Bertil Sjöö, avdelningschef, 08-408 980 65, bertil.sjoo@fi.se

Risktillsyn försäkring
Ellinor Samuelsson, avdelningschef, 08-408 984 69, ellinor.samuelsson@fi.se

HR

HR-chef
Linda Ullman, 08-408 980 88, linda.ullman@fi.se

Rekrytering
Erik Wedin 08-408 987 89
Julia Bäckström 08-408 985 79

It

Tf It-chef
Stefan Sundman, 08-408 985 66, stefan.sundman@fi.se

Juridisk samordning

Tf Chefsjurist
Sophie Degenne, 08-408 980 49, sophie.degenne@fi.se

Tillstånd
Anna Cederberg, 08-408 983 16, anna.cederberg@fi.se 

Kommunikation

Kommunikationschef
Annika Zervens, 08-408 982 20, annika.zervens@fi.se

Press
Victoria Ericsson, biträdande kommunikationschef, 076-507 81 27, victoria.ericsson@fi.se
Peter Svensson, pressekreterare, 076-507 82 72, peter.svensson@fi.se

Konsument
Lars Malmström, 08-408 980 31, lars.malmstrom@fi.se

Webbplatsen
webbredaktionen@fi.se

Marknader

Verksamhetsområdeschef
Malin Omberg, 08-408 980 41, malin.omberg@fi.se

Infrastrukturtillsyn
Daniel Gedeon, avdelningschef, 08-408 982 75, daniel.gedeon@fi.se

Kapitalmarknadsrätt
Marie Jesperson, avdelningschef, 08-408 981 59, marie.jesperson@fi.se

Marknadsanalys
Klas Granlund, avdelningschef, 08-408 982 67, klas.granlund@fi.se

Marknadstillsyn
Tove Husell, avdelningschef, 08-408 982 92, tove.husell@fi.se

Prospekt och redovisning
Maria Samuelsson, avdelningschef, 08-408 983 87, maria.samuelsson@fi.se

Uppförandetillsyn
Per Nordkvist, avdelningschef, 08-408 981 80, per.nordkvist@fi.se

Senast granskad: 2019-01-04
Laddar sidan