Den nya penningtvättsmyndigheten i EU, Amla, förbereder nu en datainsamling för att testa och kalibrera sina riskbedömningsmodeller för finanssektorn. Insamlingen sker inför 2027 då den nya penningtvättsförordningen (AMLR) börjar gälla.
EU-kommissionen erbjuder nu berörda aktörer att berätta om hinder för riskkapitalfonder och lämna synpunkter inför en översyn av regelverket på området. FI ser gärna att svenska aktörer utnyttjar denna möjlighet att påverka.
FI föreslår ändringar i ett antal befintliga föreskrifter och allmänna råd i syfte att anpassa dem till ändringar som gjorts i Mifid 2, EU:s prospektförordning och EU:s marknadsmissbruksförordning inom ramen för EU:s så kallade noteringsakt. Syftet är också att anpassa föreskrifterna till förslagen i lagrådsremissen Nya regler om aktier på multilaterala handelsplattformar.
Europeiska bankmyndigheten, EBA, har publicerat en "hotfix" för version 4.2 av det tekniska paketet för rapportering.
För att underlätta 2026 år rapportering av informationsregister har Finansinspektionen sammanställt en lista som förtydligar vilka uppgifter som behöver finnas med i några olika delar av rapporteringsmallarna.
Beredskap för företag – Om krisen eller kriget kommer är en ny broschyr från Myndigheten för civilt försvar med råd om hur företag kan stärka sin beredskap för kriser, krigsfara och krig.
Den 15 januari 2026 träder cybersäkerhetslagen i kraft och NIS2-direktivet införs i svensk rätt. Lagen ska stärka cybersäkerheten i samhällskritisk verksamhet, inklusive bankverksamhet och finansmarknadsinfrastruktur.
Av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 648/2012 (Emir) framgår att finansiella och icke-finansiella motparter som avses i artikel 10.1 ska ansöka om auktorisation från sina behöriga myndigheter innan de använder eller antar en ändring av en modell för beräkning av initialsäkerheter. I Sverige är Finansinspektionen behörig myndighet.
Den 5 mars 2026 träder andra fasens ändringar i prospektförordningen genom noteringsakten i kraft. Från och med detta datum kommer de nya prospekttyperna EU-uppföljningsprospekt och EU-tillväxtemissionsprospekt att ersätta de befintliga prospekttyperna sekundäremissionsprospekt och EU-tillväxtprospekt.
FI har beslutat om ändringar i Finansinspektionens föreskrifter (FFFS 2014:14) om rapportering av kvartals- och årsbokslutsuppgifter. Ändringarna träder i kraft den 1 januari 2026 och ska tillämpas från och med den rapportering som ska göras för balansdagen den 31 mars 2026.