FI har meddelat Europeiska värdepappersmyndigheten (Esma) att FI kommer att följa Esmas reviderade riktlinjer för produktstyrningskraven enligt EU-direktivet om marknader för finansiella instrument (Mifid 2).
Finansinspektionen ska undersöka hur fondförvaltare integrerar hållbarhetsrisker och lämnar hållbarhetsrelaterade upplysningar i sin verksamhet. Bakgrunden är att Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (Esma) vill skapa en bredare samsyn om detta mellan tillsynsmyndigheter i EU:s medlemsländer.
Den 31 juli antog EU-kommissionen den slutliga versionen av ESRS − den första delegerade rättsakten som fastställer övergripande EU-standarder för rapportering av miljömässiga, sociala och styrningsrelaterade uppgifter. Nu återstår slutligt beslut i EU:s ministerråd och EU-parlamentet.
Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (Esma) har publicerat ett uttalande om hållbarhetsrelaterad information i prospekt.
Internationella organisationen för värdepapperstillsyn, Iosco, har beslutat att stödja de globala standarderna för hållbarhetsredovisning. Standarderna lanserades av International Sustainability Standards Board, ISSB i slutet av juni.
6 av 10 anser att hållbarhet är viktigt när de sparar pengar. Kvinnor är mer benägna att välja hållbart sparande än vad män är. Det visar siffror från den hushållsundersökning Finansinspektionen låtit göra. Men att spara hållbart kan vara klurigt. Därför har FI tagit fram fem tips till den som vill spara hållbart.
FI ska granska om finansiella företags hållbarhetsredovisning följer kraven i taxonomiförordningen. Denna granskning är ett led i FI:s arbete att motverka grönmålning.
Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (Esma) uppmanar värdepappersbranschen och andra intressenter att berätta hur det fungerar att integrera hållbarhetsfrågor i lämplighetsbedömningar och produktstyrningsprocesser, enligt de nya reglerna i EU:s värdepappersdirektiv Mifid 2.
Torsdag 29 juni arrangerar Finansinspektionen, tillsammans med Kronofogden och Konsumentverket, ett seminarium om överskuldsättning i Almedalen i Visby.
Syftet med åtgärderna är att underlätta användningen av EU:s ramverk för hållbar finans och säkerställa att det fortsätter stödja finansieringen av företags omställning till hållbarhet.